29 Wrzenia 2020
Wtorek
Imieniny obchodz:
Dadbog, Franciszek,
Michalina
Do koca roku zostao 94 dni.

Dodaj do ulubionych

 
 
Do odczytania zaczników niezbdny jest program:

 
 
KOMUNIKAT DUW W SPRAWIE BARSZCZU SOSNOWSKIEGO Drukuj Email
Wpisa: Administrator   
03.07.2015.
Na terenie woj. dolnolskiego stwierdzono wystpowanie gronego chwastu - barszczu Sosnowskiego. Jest to rolina dwuletnia, która w pierwszym roku wytwarza rozet lici (due, pierzastodzielne), a w drugim wytwarza pdy nasienne (baldachy). W polskich warunkach rolina ta moe wyrasta do wysokoci 3,5 - 4 metrów.

 

Rolina ta czsto wystpuje na terenach wilgotnych w pobliu cieków wodnych, kanaów i rowów. Woski znajdujce si na liciach i odygach barszczu Sosnowskiego wydzielaj substancj parzc. Parzce dziaanie tego zwizku nasila si podczas sonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz duej wilgotnoci powietrza. Kontakt z tymi rolinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pcherzy, nie gojce si rany i dugo nie zanikajce blizny oraz zapalenie spojówek. Roztarte licie lub odyga maj charakterystyczny zapach kumaryny.

METODY ZWALCZANIA
Najbardziej powszechn i skuteczn metod zwalczania barszczu Sosnowskiego jest jego wykaszanie, okoo 2 do 4 razy w sezonie. Cakowite wyeliminowanie rolin polega na ich „zmczeniu”, czyli bardzo czstym koszeniu. Mona te wykorzysta do zwalczania metod chemiczn. Do zwalczania zbdnej rolinnoci zalecane s herbicydy zawierajce glifosat np. Roundup 360 SL W miejscach, gdzie doszo do rozsiania nasion barszczu, walk naley zaplanowa na 3-4 lata (zgodnie z ywotnoci nasion).

UWAGA!
Wszystkie osoby biorce udzia w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego bez wzgldu na stosowan metod i wykonywan prac, musz by dokadnie poinformowane o szkodliwoci oraz toksycznych i parzcych waciwociach tej roliny, ponadto musza by wyposaone w odpowiednie ubrania ochronne.

Zmieniony ( 03.07.2015. )
 
« poprzedni artyku   nastpny artyku »
Biuletyn Informacyjny UM Wsosza 

  
  
  
  
  
  


  

  

POMOC BEZDOMNYM ZWIERZTOM  

  

  WKU GOGÓW

  

  
  
 
© 2020 Wasosz - oficjalny serwis internetowy gminy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.