2 Kwietnia 2020
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Franciszek, Sądomir,
Urban, Władysław,
Władysława
Do końca roku zostało 274 dni.

Dodaj do ulubionych

 
 
Do odczytania załączników niezbędny jest program:

 
 
SZKOLENIE SOŁTYSÓW I RAD SOŁECKICH POWIATU GÓROWSKIEGO Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
29.09.2015.

W dniu 25.09.2015 r. od godziny 10.00 do 14.00 w Sali Bankietowej przy ulicy Poznańskiej 21 w Górze odbywało się szkolenie adresowane do Sołtysów i Rad Sołeckich Powiatu Górowskiego.

Organizatorami szkolenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Powiatowy Zespół Doradców w Górze. Główne tematy poruszane na szkoleniu dotyczyły zagadnień: „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020”; „Koła Gospodyń Wiejskich-rola i funkcja”, „Rola Sołtysa i Rady Sołeckiej- prawa i obowiązki”. Dodatkowym elementem spotkania była promocja produktów regionalnych i tradycyjnych Powiatu Górowskiego.

W związku z rozpoczęciem nowej kadencji sołtysów szkolenie szczególnie było przydatne dla nowo wybranych przedstawicieli sołectw. Zostali oni zapoznani z prawami i obowiązkami Sołtysów i Rad Sołeckich, zasadami korzystania z Funduszu Sołeckiego oraz możliwościami pozyskania środków finansowych w ramach PROW 2014 – 2020. Sołtysi byli także zainteresowani zasadami utworzenia i reaktywowania Kół Gospodyń Wiejskich, które z różnych powodów (głównie ze względu na zmiany podziału administracyjnego) zaprzestały swojej działalności na terenach wsi. Wraz z nadejściem nowego okresu programowania Funduszy Europejskich na lata 2014 - 2020, pojawiły się także nowe możliwości dofinansowania działalności gospodyń wiejskich. Jednakże, narzędziem umożliwiającym ubieganie się o przedmiotowe środki, jest posiadanie przez nie osobowości prawnej, np. w postaci stowarzyszenia. KGW w najbliższym czasie będą obchodzić 150 lecie istnienia. Działają one prężnie prawie w każdym regionie naszego kraju, kultywują tradycję i lokalne zwyczaje a jednocześnie budują nowy obraz aktywnego społeczeństwa wsi, sięgając po środki finansowe z UE na realizację planów i zamierzeń w swoich małych ojczyznach.

Wykładowcami na szkoleniu byli znakomici goście: Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska, Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Województwa Dolnośląskiego Paweł Czyszczoń oraz specjalista ds. KGW Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu Jerzy Rafał Baniak. Nad całością organizacyjną czuwał Powiatowy Zespół Doradców w Górze pod kierownictwem Jana Rewersa. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ niektóre zagadnienia dotyczące spraw wsi dotychczas nigdzie nie były poruszane. Jedna z uczestniczek tak podsumowała szkolenie: „cieszę się bardzo ,że mogłam uczestniczyć w takim szkoleniu i promocji produktu regionalnego naszego powiatu ,zwłaszcza ,że jestem początkującym sołtysem i myślę ,że wszyscy sołtysi i rady sołeckie powinni skorzystać z tak merytorycznego szkolenia a przy okazji uczestniczyć faktycznie poprzez wykonanie swojego produktu i zobaczyć tych produktów więcej zrobionych przez pozostałe sołectwa i je spróbować”-powiedziała sołtys wsi Bełcz Wielki Pani Maria Razik.

Po zakończeniu części wykładowej szkolenia odbyła się promocja i degustacja regionalnych i tradycyjnych produktów przygotowanych przez Sołtysów i Rady Sołeckie. Nasz powiat może pochwalić się wieloma produktami regionalnymi, które producenci mogli promować na zewnątrz, chociażby dzięki uczestnictwu w wielu kiermaszach corocznie organizowanych przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu.

Kierownik PZD Góra
Jan Rewers
 

 

 
Zmieniony ( 29.09.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Biuletyn Informacyjny UM Wąsosza 

  
  
  
  
  
  


  

  

POMOC BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM  

  

  WKU GŁOGÓW

  

  
  
 
© 2020 Wasosz - oficjalny serwis internetowy gminy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.