24 Kwietnia 2024
Środa
Imieniny obchodzą:
Aleksander, Aleksy,
Egbert, Erwin,
Erwina, Fidelis,
Grzegorz, Horacy,
Horacjusz, Zbroimir
Do końca roku zostało 252 dni.

Dodaj do ulubionych

 
 
Do odczytania załączników niezbędny jest program:

 
 
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ 725-LECIA NADANIA PRAW MIEJSKICH DLA WĄSOSZA Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
12.11.2015.
„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.” C. K. Norwid

11 listopada 2015 r. minęło 97 lat od chwili, kiedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Dzień „11 listopada” to symboliczna data, przełomowa dla całej XX wiecznej Europy. Dla Polaków – jest to radosne święto powrotu wolności.

Obchody rocznicowe odbywały się w wielu miastach nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Również mieszkańcy gminy Wąsosz mieli wspaniałą okazję, by w należyty sposób oddać cześć, honor i wyrazy wdzięczności wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, aby Polska była niepodległym i suwerennym państwem.

Uroczystości rozpoczęła msza św. celebrowana w intencji ojczyzny, w której obok mieszkańców gminy uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, radni województwa, powiatu i gminy oraz zaproszeni goście.
Podczas mszy ks. kanonik Jan Węgielski wielokrotnie przywoływał słowa wielkich Polaków, dla których BÓG - HONOR - OJCZYZNA to wartości nadrzędne. Nawoływał, że dbałość o naszą wolność, o tradycję, wartości duchowe i patriotyczne jest naszym obowiązkiem, i jesteśmy to winni ludziom, którzy za tę wolność oddali życie.

Złożeniem wieńców, wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Upamiętniającym Zbrodnię Katańską i Tragedię Smoleńską rozpoczęła się druga część obchodów wąsoskiego Dnia Niepodległości. Warta honorowa Garnizonu Głogów, hymn Polski w wykonaniu Orkiestry Dętej Miasta Leszna oraz liczne poczty sztandarowe nadały patriotycznego patosu i w należyty sposób oddały hołd tym , którzy przelali krew za wolność Rzeczypospolitej. Uroczystości patriotyczne pod pomnikiem to również okazja do przemówień. Burmistrz Wąsosza Zbigniew Stuczyk nawiązując do słów Marszałka Józefa Piłsudskiego powiedział, że wolność nie jest dana raz na zawsze, jest czymś, co trzeba pielęgnować i celebrować. Dlatego nie możemy pozwolić, aby znikły takie wartości jak patriotyzm, czy miłość do Ojczyzny. Pamięcią, swoją postawą, uczestnictwem w dzisiejszych uroczystościach rocznicowych, nadajemy mu należytą rangę, a młodemu pokoleniu przypominamy, czym jest patriotyzm.

Drugą część obchodów uwieńczono odsłonięciem tablicy upamiętniającej 725 – lecie nadania praw miejskich dla Wąsosza, którego dokonali pani Łucja Gołębiowska oraz pan Władysław Kroczek. Sentencja Jana Pawła II zdobiąca tablicę: „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę” wspaniale wpisała się w rocznicowe święto.
Przemarsz uczestników ulicami miasta pod przewodnictwem mażoretek i Orkiestry Dętej Miasta Leszna był niecodzienną sposobnością do celebrowania Święta Niepodległości w atmosferze radości i szacunku dla minionych wydarzeń.
Obchody Święta Niepodległości zakończyły się częścią artystyczną przygotowaną przez młodzież z wąsoskiego gimnazjum oraz koncertem patriotycznym w wykonaniu Orkiestry Dętej Miasta Leszna.
Podczas uroczystości mieszkańcy naszej gminy: pan Zdzisław Nicpoń oraz członkowie Ludowego Zespołu Śpiewaczego ‘Wąsoszanki” uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zostali uhonorowani SREBRNYMI ODZANKAMI ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLASKIEGO za pracę na rzecz społeczności lokalnej oraz promocję regionu, kształtowanie tożsamości regionalnej oraz propagowanie i rozwój polskiej kultury na przestrzeni lat.

ZPK

Szersza galeria zdjęć dostępna jest na stronie zpk.wasosz.gmina.pl  

 

Zmieniony ( 12.11.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Biuletyn Informacyjny UM Wąsosza 

  
  
  
  
  
  


  

  

POMOC BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM  

  

  



WKU GŁOGÓW

  

  
  
 
© 2024 Wasosz - oficjalny serwis internetowy gminy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.