15 Wrze¶nia 2024
Niedziela
Imieniny obchodz±:
Albin, Budzigniew,
Maria, Nikodem
Do koñca roku zosta³o 108 dni.

Dodaj do ulubionych

 
 
Do odczytania za³±czników niezbêdny jest program:

 
 
Rys historyczny Drukuj Email
Wpisa³: Administrator   
22.05.2007.
Spis tre¶ci
Rys historyczny
Strona 2

  

Dzieje W±sosza s± tak samo skomplikowane, burzliwe oraz pe³ne dramatycznych momentów, jak i historia ca³ego Dolnego ¦l±ska. Pocz±wszy od pierwszych wzmianek w ¶redniowiecznych dokumentach a¿ po wspó³czesne nam czasy, karty historii tego urokliwego miasteczka zape³niaj± siê informacjami o kolejnych klêskach ¿ywio³owych, zniszczeniach wojennych, czy te¿ zmianach przynale¿no¶ci administracyjnej.

W bulli papie¿a Hadriana IV wydanej w 1155 r. wystêpuje wzmianka o grodzie kasztelañskim - S±dowel, stanowi±cym o¶rodek administracyjny dla pobliskich miejscowo¶ci, w tym dla Góry. Wcze¶niej tê sam± funkcjê pe³ni³ zapomniany gród Sezesko. Czas powstania W±sosza jest prawie to¿samy z Gór±, drugim miastem na obszarze kasztelanii s±dowelskiej. Lokacja obydwu miast dokonana zosta³a przez ksiêcia Henryka III G³ogowskiego, gdy¿ obie miejscowo¶ci znajdowa³y siê na terytorium ksiêstwa g³ogowskiego. Czas powstawania miast jest tak¿e równoleg³y do podupadania na znaczeniu grodu S±dowel.

W 1310 r. ksi±¿ê Henryk wyda³ w G³ogowie dokument, który sprecyzowa³ terytorium okrêgu miejskiego, wraz z w³asnym targiem i s±dem w Górze. W ten sposób po raz pierwszy w miarê precyzyjny sposób wyznaczono granicê powiatu górowskiego, czyli jak to wówczas okre¶lano - dystryktu górowskiego.

W stosunku do W±sosza, który sta³ siê o¶rodkiem dystryktu w±soskiego, ksi±¿ê wystosowa³ odpowiedni dokument w 1312 roku. Na XIV wiek datuje siê budowê zamku ksi±¿êcego ulokowanego u brodu rzeki Orli w wid³ach Baryczy. Zamek wybudowany przez ksi±¿±t ole¶nicko - g³ogowskich na pó³nocny wschód od miasta, by³ bezskutecznie oblegany w roku 1432 przez husytów.

Burzliwy okres wojen husyckich nie omin±³ równie¿ okolic W±sosza, które w latach 1432 - 1435 uleg³y zniszczeniu, a samo miasto spalono i zrabowano. W roku 1520 zamek ksi±¿êcy przeszed³ na w³asno¶æ biskupa wroc³awskiego Jana Turzo, a nastêpnie ksi±¿±t legnickich. Budowla zosta³a zniszczona najprawdopodobniej w czasie wojny trzydziestoletniej, a na jej miejscu postawiono barokow± rezydencjê.

Stosunki w³asno¶ciowe na terenie dystryktu w±soskiego przez najbli¿sze dziesiêciolecia by³y skomplikowane i zagmatwane. W±sosz wraz z Ryczeniem w 1525 r. zosta³ zakupiony przez ksiêcia legnicko-brzeskiego Fryderyka II, powiêkszaj±c jednocze¶nie teren ksiêstwa wo³owskiego. W rêkach tej ga³êzi Piastów ksiêstwo wo³owskie pozostawa³o do 1675 r., kiedy po ¶mierci ostatniego jej przedstawiciela, ksiêstwo przesz³o w rêce Habsburgów. By³ to okres rozkwitu gospodarczego tych ziem, czego dowodem mo¿e byæ fakt, i¿ W±sosz otrzyma³ w 1622 r. przywilej bicia w³asnej monety.



Zmieniony ( 12.06.2007. )
 
Biuletyn Informacyjny UM W±sosza 

  
  
  
  
  
  


  

  

POMOC BEZDOMNYM ZWIERZÊTOM  

  

  



WKU G£OGÓW

  

  
  
 
© 2024 Wasosz - oficjalny serwis internetowy gminy
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.